České sysly pomáhají zachránit dovozy zvířat ze Slovenska i odchovy ze Zoo Hluboká 22. 7. 2016

Téměř šedesát syslů bylo ve středu přivezeno ze Slovenska do záchranné stanice Rozovy u Temelína.
V budoucnu by měli být spolu se svými potomky vypuštěni do volné přírody na předem vytipovaná vhodná místa. Projekt je součástí záchranného programu pro sysla, který  koordinuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
Přivezeno bylo celkem 57 zvířat a byla vypuštěna do předvrtaných nor v našem novém odchovném zařízení, připomínajícím velikou voliéru,“ upřesňuje Markéta Jariabková ze Zoo Hluboká nad Vltavou. Právě Jihočeská zoologická zahrada je vlastníkem záchranné stanice v Rozovech.
V České republice máme v tuto chvíli již čtyři odchovy, ze kterých plánujeme sysly postupně vypouštět do přírody. Již několik let funguje polopřirozený odchov v Zoo Praha a v loňském roce byly založeny také v Zoo Brno a v Záchranné stanici pro handicapované živočichy ve Vlašimi. Pokud se zde bude syslům dařit, bude snad možné v následujících dvou letech začít s jejich vypouštěním do přírody,“ vysvětluje Jitka Větrovcová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, koordinátorka záchranného programu.
Sysel obecný ukazuje, jak může být osud živočišného druhu vrtkavý. V padesátých letech jich bylo tolik, že byl označován za zemědělského škůdce. Nyní je kriticky ohroženým druhem, který přežívá v ČR na posledních cca 35 lokalitách. Celkový počet syslů v ČR se aktuálně odhaduje na cca 4300-5000 jedinců.

Chceme, aby sysel z naší krajiny nezmizel úplně. Včera jsme proto začali také s posilováním syslí populace v Karlových Varech. Kolonie na tamním golfovém hřišti čítala ještě v roce 2012 zhruba 200 jedinců, v posledních letech ale zaznamenává především kvůli nepříznivému počasí prudký pokles a aktuálně zde žije pouze cca 5 – 10 zvířat. Záchraně syslů je nakloněn i vlastník pozemků – Golf Resort Karlovy Vary, a.s., který proto podepsal s AOPK ČR smlouvu o vzájemné spolupráci. Na lokalitu bylo včera vypuštěno 12 syslů pocházejících z expozičního chovu Zoo Hluboká, dnes by mělo následovat dalších 8,“ přibližuje aktivity záchranného programu Jitka Větrovcová.

Více o projektu Založení nových chovů sysla obecného najdete ZDE