lama krotká Lama guanicoe f. glama

Lama krotká je zdomácnělý potomek divokých lam guanako, které byly domestikovány před 6 000 – 7 000 lety na území Peru. Chová se na náhorních planinách a horských svazích And. Lamy z různých oblastí se mírně liší jakostí, hustotou nebo zbarvením srsti, které může být bílé, hnědé či černé, skvrnité i vícebarevné.

Výška v kohoutku je 110 - 150 cm a hmotnost 130 – 155 kg. Lama se používala již od dávných dob jako soumar. Její nevýhodou je, že unese pouze 50 kg a nedá se tak použít k jízdě a k vůli terénu ani k tahu. Chová se i pro chutné maso, které se používá solené a sušené na slunci, a říká se mu „charqui“. Mláďata poskytují velice jemnou kůži, z kůže dospělých zvířat se zhotovuje obuv a vaky. Z dlouhé a různě zbarvené hrubší srsti se vyrábějí provazy, deky nebo oděvy. Z jedné lamy se ročně ostříhají 2 kg vlny. Březost trvá 330 - 340 dnů, samice mívá 1 mládě. Dožívá se až 30 let.

Zajímavosti

náklady kolem 25 kg dokáže za den přenést na vzdálenost 20 km, a to v nadmořské výšce až 3 000 m; téměř 80% lam náleží k typu quara (tzv. bezvlnná lama) s holým obličejem a tělem pokrytým kratší srstí; typ chaku (vlnatá lama) má delší srst, která porůstá

 

Potrava

býložravec - traviny, výhonky keřů, listy

Adoptujte zvíře (5000 Kč)

Staňte se patronem