mara stepní Dolichotis patagonum

Mary jsou hlodavci, kteří svým vzezřením připomínají spíš zajíce, jsou ale příbuzné morčatům a dorůstají větší velikosti. Mají hranatý čenich, dlouhé boltce a vysoké štíhlé nohy s osrstěnými chodidly a drobnými kopýtky místo drápů. Ocas je krátký a pahýlovitý, po stranách je bíle vroubený. Mary ho používají jako signalizační zařízení při poplachu. Délka těla je 69 - 75 cm, délka ocasu 4,5 cm a hmotnost 9 - 16 kg.

Obvykle vytvářejí menší stádečka, jejichž základem je rodičovský pár. K úkrytu si hrabou nehluboké nory, anebo využívají obydlí jiných větších savců, například pásovců. Jednotlivé páry jsou celoživotní. Nežijí teritoriálně, ale jednotlivé páry se při pastvě pohybují tak, aby se vzájemně setkávaly co nejméně.

Samice přivádí na svět po 77 dnech trvající březosti jedno až tři mláďata, která kojí následující čtyři měsíce. Avšak už brzy po narození se mládě pod dozorem dospělých pase v blízkosti nory. Samci pohlavně dospívají v 6 měsících, samice ve 2 měsících. Dožívají se až 15 let.

Zajímavosti

dokáží prchat rychlostí 45 km/h

 

Biotop

suché, travnaté pampy a otevřené polopouště

Výskyt

střední a jižní Argentina

Potrava

tráva, listy keřů, výhonky, plody; vydrží dlouho bez vody

Adoptujte zvíře (4000 Kč)

Staňte se patronem