SAPÍNEK ZLATOOCASÝ Chrysiptera parasema

Zbarvení je intenzivně modré, ocasní ploutev je sytě žlutá až mírně oranžová. Hřbetní ploutev je ostnitá a vysoká, takže rybka působí větším dojmem. Délka těla je 7 cm. Vyskytují se v hloubce od 1 do 16 m. Žije v malých skupinkách poblíž úkrytů. V přírodě se vyskytuje v klidnějších místech kolem korálů. Sapíni si obvykle zaberou krmné místo, kde je dostatek potravy, a to brání před ostatními potravními konkurenty. Tím si zajišťují přístup k trvalému zdroji potravy.

Velký prostor v přírodních lokalitách snižuje jejich agresivitu vůči vlastnímu druhu. Uvnitř každé skupiny se vytváří hierarchický žebříček, což také omezuje souboje, taktéž tomu napomáhá velké množství úkrytů v korálech. V akváriu se chování těchto ryb mění. Mladé rybky se sdružují do hejn, s dospíváním se stávají agresivními - zejména k vlastnímu druhu. Jikry kladou na kameny nebo jiný vhodný podklad.

Zajímavosti

pohlaví se dá určit podle močopohlavní bradavky, která je nejlépe vidět, když jsou připraveni ke tření - u samců je úzká a mírně zašpičatělá, u samic je širší a tupá


Biotop

na korály bohaté partie chráněných lagun a vnitřních útesů

Výskyt

Filipíny a Sulawesi až Nová Guinea a Šalamounovy ostrovy, severně po Rjúkjú

Potrava

všežravec