sklípkan smithův Brachypelma smithi

Tělo dorůstá velikost 7-8 cm, rozpětí nohou bývá kolem 16 cm. Zbarvení je černé, karapax je oranžově lemovaný. Oranžová je i na článcích končetin. Zadeček i končetiny jsou pokryty chloupky.

Jde o zemního sklípkana, který se ukrývá pod spadlými kmeny, kameny nebo v opuštěných norách hlodavců, sám si nory nevyhrabává. Aktivní je spíše ve dne, rád se vyhřívá. Jde o klidný a mírný druh, při vyrušení však nohama vyčesává chloupky ze zadečku. Uvolněné chloupky mohou způsobit alergickou reakci.

Po období dešťů dospělí samci opouští natrvalo své úkryty a vydávají se hledat samice vhodné k páření. Ta pak do kokonu naklade 200 až 1000 vajíček. Mláďata rychle rostou a druhým rokem už mohou být dospělá. V tu dobu se musí rozprchnout po okolí, protože se nejmenší jedinci mohou stát potravou pro větší sourozence. Samec se dožívá zhruba 5 let, samice i přes 25 let.

Koncem 20. století došlo k prudkému nárůstu zájmu chovatelů o tento druh a sklípkani byli místními obyvateli nejen likvidováni, ale začali být ve velkém množství odchytáváni a vyváženi do celého světa. To vedlo k poklesu jejich populací, a proto byl celý rod Brachypelma zařazen na seznam druhů chráněných Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES). Naštěstí se v zajetí poměrně snadno rozmnožují, takže není třeba odchytávat další jedince z přírody.

Zajímavosti

Sklípkani mají mimotělní trávení, kdy do těla kořisti vstříknou trávicí šťávy, a pak natrávený, zkapalnělý obsah vysávají. 

Biotop

suché listnaté lesy, stepní a pouštní oblasti

Výskyt

Mexiko

Potrava

hmyz, obratlovci vhodné velikosti