Mládě jeřába popelavého

Od úterý 6.6. je v naší zoo mládě jeřába popelavého. Přivezli nám ho kolegové ze Záchranné stanice pro živočichy v Plzni. Pokusíme se, jestli by ho adoptoval náš pár jeřábů, který právě odchovává svá vlastní mláďata. S adopcí to u jeřábů ale není zrovna jednoduché a výsledek je velmi nejistý.

Bohužel malý jeřáb je už tak zvyklý na lidi, že ho nelze vypustit zpět do volné přírody. Pravděpodobně zůstane v zoo a podpoří svou vzácnou krví chov tohoto druhu.

Příběh malého jeřába je ve vícero směrech znepokojující (viz tisková zpráva). I přes své dobré úmysly (zachránit zvířeti život), nezapomínejte, že nelze si brát domů divoká zvířata z přírody. Nejlepší je zavolat do záchranné stanice, kde Vám poradí, jak se správně zachovat. 

Budeme Vás informovat, zda se podařilo přidat malého jeřába k ostatním jeřábům.

 

 

Tisková zpráva ze Záchranné stanice pro živočichy Plzeň:

Mládě velice vzácného a kriticky ohroženého jeřába popelavého nám dovezli 5. 6. 2017 do Záchranné stanice živočichů Plzeň s tím, že už se o něj doma starají tři týdny. Původně prý bylo hodně čerstvě vylíhlé mládě sebráno od rodičů na mokřadu v lese někde u Rozvadova.

Podrobnosti nálezu jsou zastřeny tajemstvím, a co se vlastně na místě samém odehrálo, nikdo přesně neví. Anonymní nálezce mládě původně na lokalitě nechal, ale to ztracené a dezorientované, bez rodičů (kteří v rámci rušivé stavební činnosti se na lokalitu nevrátili), chodilo údajně za bagrem. Proto ho také nálezce večer odnesl domů, kde si dohledal o jaký druh se jedná a jak se o něj má starat.

Proč se však na lokalitě s výskytem kriticky ohroženého druhu jeřába popelavého vlastně teď v hnízdní sezóně bagrovalo a kdo, jsem se bohužel nedozvěděl!

Dalším problémem je skutečnost, že nálezce ihned po nálezu mláděte nekontaktoval místně příslušnou záchrannou stanici živočichů ani příslušné orgány ochrany přírody. Mládě si odnesl domů a ozval se až po třech týdnech.

U jeřábů je totiž známá velice silná vazba jak na rodiče, tak i toho, kdo jim zasáhne do vývoje. V tomto případě si místo svého druhu vtiskl do paměti člověka, a to je obrovským problémem! V důsledku této fixace pak je takto uměle odchovaný jeřáb nejenom bez možnosti návratu do volné přírody, ale i nepoužitelný do dalšího chovu či rozmnožování!  

Takže od samého začátku jedna chyba za druhou a o tom, že bylo mládě nálezcem vlastně zachráněno, nelze ani uvažovat! Celé je to na pokutu, od bagrování až po „záchranu“! 

Každopádně jsme mládě převzali a začala mašinerie shánění informací a kontaktů. Přes krajský úřad a koordinátorku ochrany a výzkumu jeřábů v ČR, po domluvě s kolegy v Zoo  Hluboká, jsme pak rozhodli, že mládě obratem odvezeme právě do Zoo Hluboká, kde letos jejich mateřský pár vyseděl a vodí dvě mláďata. Je to jediná cesta jak se pokusit mládě vrátit ke svému druhu, tak aby se využilo alespoň v dalším chovu či nějakém záchranném programu. 

Předání mladého jeřába proběhlo 6.6. 2017 v 11:00 hodin dopoledne.

Komunikace mláděte i případného adoptivního páru nás příjemně překvapila, i když adopce u jeřábů popelavých je velice problematická a vůbec se neví, jak by ve finále dopadla. Jeřábi totiž na rozdíl od čápů nejsou úplně tolerantní adoptivní rodiče, a byť okamžitě na hlas mláděte reagovali, tak není vyloučeno, že po odstranění pletivového plotu ho následně z výběhu vyštípou nebo přímo uklovají. 

Další osud mladého jeřába je teď plně v rukách zoologů a ošetřovatelů ze Zoo Hluboká. Věříme, že se alespoň část chyb podaří napravit, a že mládě nebude úplně ztraceno.

Děkuji všem kolegům a lidem, kteří se do akce zapojili.

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)