stav v roce 2020

Sysli v roce 2020

Ing. Markéta Jariabková

 

Zimování zvířat proběhlo v pořádku v obou našich chovech. Prvmí mláďata se v obou chovech začala objevovat v polovině května. Při první kontrole bylov Rozovech napočítáno zhruba 60 mláďat a v zoo 40. Bohužel přišla velká průtrž mračen v

Rozovech a následující sčítání ukázalo, že velká část mláďat uhynula, V červnu jsme v Rozovech napočítali 40 mláďat. Naštěstí se nad zoo neprohnala žádná velká bouře s prudkými dešti  a napočítali jsme něco přes 60 mláďat. Po odchytech

jsme si dovezli do zoo nových 12 jedinců z vídeňské zoo Blumengärten Hirschstetten - Glashäuser na oživení krve. Zároveň jsme poslali 15 syslů do Zoo Norimberk.

V podzimním čase jsme, jak v zoo tak v Rozovech položili syslům nový trávní koberec. V průběhu Vánoc nám někteří syslové v zoo jestě nespali a pohybovalo se kolem 5 jedinců venku.

 

Písečný vrch

Po loňském vypouštění na Hliništi na AOPK rozhodla vypouštět opět na Písečném vrchu.

Na tomto vrchu se vypouštělo v dřívějších letech a syslové a syslové se zde uchytili a prosperují. V roce 2020 jsme zde vypustili 9 syslů z naší stanice ochrany fuany Rozovy, 11 jedinců z expozičního chovu Zoo Hluboká, k tomu bylo vypuštěno 20 jedinců ze Zoo Opel a Zoo Norimberk.

 

Posilování populací

Posilování se opakovalo v Roudnici nad Labem - letiště. vysadilo se dalších 20 syslů. Zvířata pocházela z chovu Zoo Hluboká a ze Zoo Norimberk. V roce 2019 krátce po vypuštění zvířat, zde bylo pozorováno několik útoků poštolek na sysly, ale i přes tyto útoky se zde většina zvířat udržela a na jaře zaměstnenci letiště pozorovali i mláďata.