Stav v roce 2022

Úspěšné pokračování v syslím programu

ing. Markéta Jariabková

Naše zoologická zahrada již několik let spolupracuje s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky, dalšími zoologickými zahradami a záchrannou stanicí ve Vlašimi na záchranném programu sysla obecného. Nevynechali jsme ani sezonu 2022, přestože s námi syslové tentokrát nechtěli při odchytech příliš spolupracovat. Po několikatýdenní práci jsme pochytali a poslali do světa celkem 23 syslů. 13 zvířat odešlo do chovu v Německu, 5 na osvěžení krve do záchranné stanice ve Vlašimi a 5 zvířat na syslí louku do Loděnic. Podíleli jsme se také na přepravě syslů ze Švédska, konktrétně ze zoo Nordens Ark, která se k projektu připojila v roce 2021. Jejich zvířata jsme u nás připravili na vypuštění a následně jsme je odvezli do Českého Středohoří na vrch Hliniště, kam bylo vypuštěno celkem 19 švédských jedinců. Celkově se na Hliništi usadilo už 32 nových obyvatel ze zahraničních zoo. Další syslové obsadili „syslí louku“ u Loděnic nedaleko Berouna. Společně se záchrannou stanicí Vlašim a Zoo Brno jsme místní populaci posílili o 35 jedinců.

Naše zoologická zahrada měla v létě 2022 posilovat dnes již jedinou jihočeskou populaci na letišti ve Strakonicích. Na této lokalitě syslové téměř vyhynuli. Odhaduje se, že tam dnes žijí maximálně 2 jedinci. Hlavní příčinou jsou silné přívalové deště, které za poslední dva roky zdecimovaly fungující populaci o přibližně 150 až 200 jedincích. Bohužel, sysli u nás v zoo nechtěli při odchytu z výběhu příliš spolupracovat. I když jsme jim do pastí podstrojovali různé laskominy, nepodařilo se nám odchytit dostatečný počet zvířat. A tak se posilování strakonické populace přesouvá až na další rok.

Do chovné voliéry v naší záchranné stanici v Rozovech u Temelína jsme pak získali 40 jedinců ze Zoo Bojnice. Snad se jim bude u nás líbit a opět rozjedeme velký chov, abychom mohli i nadále pomáhat syslům ve volné přírodě.

Za dobu fungování projektu jsme v naší zoo odchovali více jak 400 mláďat syslů obecných a z toho 244 jsme jich do přírody vrátili.