klokan rudokrký Macropus rufogriseus

Klokan rudokrký patří ke středně velkým klokanům. Má velmi hustou srst a jméno dostal podle jejího narudlého zbarvení na krku a na plecích. Délka těla je 66 - 93 cm, délka ocasu 62 - 88 cm a hmotnost 11 - 27 kg. Den tráví klokan rudokrký obvykle ukrytý v lese či buši. Nejvíce aktivní je za soumraku a v noci, kdy se věnuje pastvě. Většinou se pase několik klokanů najednou. Často se jedná o rodinné nebo alespoň příbuzné skupiny.

Po březosti trvající přibližně 30 dní se rodí jedno mládě a stejně jako v případě všech ostatních vačnatců je i mládě tohoto druhu klokana při narození maličké a velmi málo vyvinuté. Je slepé, holé a váží méně než jeden gram. Do vaku se po matčině srsti vyšplhá co nejrychleji a hned poté se přisaje ke struku. Zde zůstane po dobu šesti měsíců. Několik měsíců po narození začíná malý klokan žrát trávu a listy, kterými se živí jeho matka. Pohlavní dospělosti dosahuje přibližně ve 14. až 19. měsíci života. Věk dožití 12 - 15 let.

Zajímavosti

běžně dokáží vyvinout rychlost až 50 km/h, jednotlivé skoky mohou být až deset metrů dlouhé a klokani celkem snadno překonají i překážku vysokou 2 - 3 metry

 

Biotop

eukalyptové lesy s hustým podrostem a jejich okraje, křovinaté savany, k pastvě potřebuje řídce porostlá místa

Výskyt

jihovýchodní pobřeží Austrálie, Tasmánie

Potrava

typický býložravec - především tráva, také listí a kůra stromů a keřů

Adoptujte zvíře (5000 Kč)

Staňte se patronem