mandelík hajní Coracias garrulus

Zvláště pozdě z jara, když jsou dospělí ptáci ve svatebním šatu, je to nádherně barevný pták. Délka těla je 30 – 32 cm, rozpětí křídel dosahuje 52 – 57 cm a váží 103 – 160 g. České jméno mandelík vychází z faktu, že tento pták číhá na kořist na vyvýšených místech, jako jsou stromy, dráty, sloupy nebo mandele obilí.

Žije v malých hejnech. Je to monogamní tažný pták, v srpnu a září odlétá na zimu do střední a jižní Afriky, odkud se navrací obvykle během dubna a května. Samec hned po příletu na hnízdiště předvádí svatební lety plné přemetů, střemhlavých pádů k zemi a dalších akrobatických prvků. Hnízdí v dutinách stromů, méně často v zemních norách nebo ve štěrbinách zdiva a skal, ochotně obsazuje i budky.

Od poloviny května do června snáší většinou 2 - 7 bílých vajec, oba rodiče sedí 17 - 20 dní. Mláďata hnízdo opouštějí ve věku 25 - 30 dní a jsou ještě nějakou dobu krmena v okolí. Dožívají se 10 let.

Momentálně jsou v zázemí zoo.

 

Zajímavosti

mláďatům nenarůstá prachové peří, ale rovnou špičatá brka, která se posléze rozevřou a uvolní krycí peří; v ČR téměř vymizel

 

Biotop

stromová step, kulturní krajina, ovocné zahrady

Výskyt

střed a jih Evropy, Asie zhruba po jezero Bajkal, severní Afrika

Potrava

velký hmyz, malé myši a ještěrky, na podzim také bobuloviny

Adoptujte zvíře (6000 Kč)

Staňte se patronem