marabu africký Leptoptilos crumeniferus

Marabu patří mezi brodivé ptáky. Je vysoký 1,5 m, dlouhý 115 – 152 cm, váží 4 - 9 kg a rozpětí jeho křídel se udává v rozmezí 225 – 287 cm. Někteří lidé ho považují za ošklivého ptáka, ale je to jen názor člověka - příroda má jiná měřítka na krásu, důležité je vybavení živočicha pro život.

Marabu má lysou a vrásčitou hlavu a velký hrdelní vak, který má patrně úlohu při toku. Lysá kůže na hlavě a krku je výhodná, protože se živí zdechlinami velkých živočichů – neumaže si při krmení peří. Podobně vybaveni jsou supové a kondoři, kteří jsou také mrchožraví.

Hnízdí celoročně v koloniích od desítek do tisíců párů, převážně se začátkem období sucha. Hnízdo z malých větví buduje pár na skále nebo na vysokém stromě. Samice snáší 2 - 3 vejce, na kterých sedí 29 – 31 dní. Marabu žije ve skupinách, je stálý nebo přeletuje v hejnech za potravou. Dožívá se až 40 let.

Zajímavosti

přiživuje se spolu se supy, šakaly a hyenami na zvířatech ulovených šelmami, dokáže spolknout naráz i 1 kg masa, v teplých vzdušných proudech umí vystoupat až do výšky 4500 m n.m.

 

Biotop

savany, okraje říčních toků a jezer

Výskyt

Afrika na jih od Sahary, chybí i v jižní Africe

Potrava

za potravu mu kromě mršin slouží zbytky ryb, odpadky ze smetišť a skládek, loví ale i ryby, žáby, malé ptáky, ale dokáže zabít i plameňáka

Adoptujte zvíře (10000 Kč)

Staňte se patronem