Velké šelmy palearktu
Co je to palearkt? Biogeografická zóna zahrnující celou Evropu, severní až subtropickou Asii a severní Afriku. vyznačuje se vlastní typickou faunou a flórou. Právě na zvířenu palearktu se specializuje naše zoo. |
Velké šelmy plní v přírodě důležitou úlohu – udržují v rovnováze populace velkých kopytníků a dalších býložravců. Jako kořist si mezi nimi vybírají nejslabší jedince, oslabená nebo nemocná zvířata, díky čemuž přežívají ti nejzdatnější. Mnoho šelem se také živí masem uhynulých zvířat a zastává tak významnou zdravotní funkci.
Šelmy stojí na vrcholu potravního řetězce a aby měly dostatek kořisti, vyžadují veliká a neporušená území. A to je pro šelmy problém, protože s člověkem soupeří nejen o prostor, ale často i o potravu. Medvědi, vlci i jiné šelmy byli člověkem celá staletí pronásledováni. Z většiny oblastí Evropy i dalších částí Euroasie velké šelmy postupně zmizely také v důsledku proměny krajiny. Některé byly zcela vyhubeny, některé byly zatlačeny do odlehlých oblastí, ale některé se znovu rozšiřují. Dokážeme žít s divokými sousedy?
Medvěd hnědý brtník je největší evropskou šelmou. Kromě Evropy se ale v mnoha poddruzích vyskytuje ve velké části Asie a Severní Ameriky. Některé z poddruhů, jako medvěd kamčatský nebo kodiak, jsou spolu s medvědem ledním největšími šelmami vůbec. Naopak medvěd syrský a medvěd plavý patří k nejmenším hnědým medvědům. Do České republiky se medvědi začali vracet přirozenou cestou ze Slovenska poté, co u nás byli v 17.-19. století vyhubeni. Pohybují se převážně na Moravě, především v Beskydech, kde se nepravidelně vyskytuje jeden až několik málo jedinců.
Někdy bývá rosomák označován jako hyena severu, jindy jako stále nenažraný jedlík, nebo jako zuřivá a nebezpečná šelma. Za své přezdívky vděčí rychlosti s jakou zhltne svoji kořist, ale také své obrovské síle a statečnosti. Malý je jen co do velikosti, příležitostně dokáže ulovit i dospělého soba či divokou ovci. Směle se postaví smečce vlků i medvědovi, kterým se pokouší ukrást kořist. Kvůli své dlouhé, husté a mrazuvzdorné srsti byl a je loven pytláky.
Tygr ussurijský je největší z poddruhů tygra a zároveň největší kočkovitou šelmou. Většina divokých tygrů ussurijských se nachází na území Ruska, někteří žijí také v Číně. V roce 1940 žilo v přírodě posledních 40 jedinců. Přísná ochrana a uzavření oblastí s výskytem tygrů pro většinu lidí pomohlo zvýšit populaci na přibližně 500 jedinců v roce 1980. I přes nárůst pytláctví po rozpadu Sovětského svazu se podařilo populaci udržet na relativně stabilní úrovni 450 jedinců. Momentálně žije v zajetí a zoologických zahradách více tygrů, než ve volné přírodě.
Králové bez království Kdysi byli tygři rozšířeni na rozsáhlém území Asie. Dnes jim zbyla jen velmi malá část tohoto území, které je navíc rozčleněno na izolované ostrůvky. Pytláci a organizované zločinecké gangy přivedly tygry na pokraj vyhubení. Také tradiční asijská medicína stále používá části tygřích těl k léčbě lidských neduhů. Každá část tygřího těla od vousů až po ocas je nezákonně prodávána na černém trhu. Kolik zbývá tygrům času? Zachráníme je? Až přestane nákup, skončí i zabíjení. |
Rys ostrovid je největší kočkovitou šelmou Evropy. V Čechách byl sice vyhuben již někdy na počátku 19. století, ale na Šumavu byl úspěšně navrácen (reintrudokován). Na Moravě a ve Slezsku přežíval o něco déle a v současné době se do Beskyd opět samovolně rozšířil ze Slovenska. Navzdory přísné ochraně je ale nadále ohrožen pytláctvím. Proč se jmenuje ostrovid? Protože má výborný zrak. A také sluch není k zahození. Bez výborných smyslů by se žádná šelma v přírodě neobešla.
Někdo vlka obdivuje, jiný ho nenávidí. Každopádně tato šelma vyvolává spoustu emocí. Kvůli pověrám začali lidé vlky pronásledovat tak jako žádné jiné šelmy. Je to velmi přizpůsobivá šelma a dokáže žít v různém prostředí. Původně žil vlk v téměř celé palearktické oblasti. Nyní je však jeho areál v důsledku pronásledování podstatně zmenšen. V České republice byl vyhuben na přelomu 19. a 20. století, ale i on se vrací do Beskyd přirozeně ze slovenských Karpat. Vinou pytláctví se ale vyskytuje pouze občasně.