brhlík lesní Sitta europaea
Vrch hlavy je modrošedý, přes oko se táhne černý pásek, hrdlo bílé. Vrch těla je modrošedý, prsa a břicho okrově rezavé, boky živě kaštanově hnědé. Samice má užší oční proužek a méně výraznou spodinu těla. Délka těla je 12 – 14,5 cm a hmotnost 19 – 29 g.
Celoročně žije v párech a aktivně hájí svůj domovský okrsek. Je převážně stálý, pouze mladí se můžou přesunovat na kratší vzdálenosti. Vhodnou hnízdní dutinu oba partneři vybírají již koncem zimy. Samice před hnízděním pomocí bahna smíchaného se slinami zmenší vletový otvor na velikost svého těla (zhruba 3 cm v průměru) a stejným materiálem vymaže i každou vhodnou škvíru, kterou by mohlo do dutiny pršet či táhnout. Trvá jí to 2 – 3 týdny. Hnízdní výstelku většinou tvoří úlomky kůry borovice lesní. Od konce března do začátku června snáší 5 - 8 (4 -11) vajec, na kterých sedí pouze samice 13 - 16 (18) dní. Hnízdní péče trvá 23 - 24 dní, při opouštění hnízda jsou mláďata již plně vzletná.
Zajímavosti
v ČR patří k běžně hnízdícím druhům; nejvyšší věk u kroužkovaného ptáka je 9 let
Biotop
listnaté a smíšené lesy, ale i parky zahrady, jehličnaté lesy
Výskyt
téměř celá Evropa, severozápadní cíp Afriky, přes celou Asii po Kamčatku, Japonsko a na jih a západ po Čínu, Indii a Himálaj
Potrava
hmyz (převládá na jaře a v létě), semena (slunečnice, lípa, javor, dub, šišky – na podzim)