dracena krokodýlovitá Dracaena guianensis

Dracena krokodýlovitá je velký ještěr z čeledi tejovitých. Může dorůst délky až 120 cm a hmotnosti 4,5 kg. Tělo má robustně stavěné s poměrně velkou hlavou se silnými čelistmi. Základní zbarvení těla je olivově zelené, na hlavě může přecházet v červené nebo oranžové.

Je obojživelným druhem, obývajícím mokřady a břehy vodních toků. Lehává na větvích nad hladinou řek a močálů, což jí umožňuje rychlý únik do vody v případě ohrožení. Specializuje se na lov vodních plžů s ulitou, jejichž schránky rozdrtí silnými zadními zploštělými zuby. Jazykem pak odstraní tvrdé části a polyká jen jejich měkké tělo.

Po většinu roku žijí draceny samotářsky a vyhledávají se jen v době páření. Samci se často dvoří samici typicky drsným způsobem a jejich milostné hrátky budí dojem, že se samec snaží samici zabít. Ta kupodivu přežije námluvy bez úhony. Samice klade 3-10 velkých podlouhlých vajec do termitišť. Všekazi termitiště opraví, čímž vejce uzavřou v přírodním inkubátoru. Inkubace probíhá při teplotě 30 °C a trvá asi 160 dní. Mládě se pak musí vylíhnout z vajíčka a ještě prorazit stěnu termitiště.

Zajímavosti

další název – dracena  guyanská

Biotop

deštný prales

Výskyt

Jižní Amerika od Ekvádoru, přes Peru, Kolumbii, Brazílii, až Guyanu

Potrava

vodní plži s ulitou

Adoptujte zvíře (1500 Kč)

Staňte se patronem