holub doupňák Columba oenas

Holub doupňák měří 32 – 34 cm, váží 250 – 360 g a rozpětí křídel je 65 – 70 cm. Podmínkou jeho výskytu v hnízdní době jsou staré lesy, rozsáhlé parky, popřípadě rozvolněná krajina s malými skupinami mohutných stromů s dutinami. Setkáváme se s ním i v krajinách se sklaními výstupy (Maroko, Alžírsko), v jejichž puklinách též zahnízdí. Ojediněle byla zaznamenána hnízdění na zemi pod trsy vegetace nebo v králičích norách a také v opuštěném stromovém hnízdě.

Holub doupňák někdy vyvede všechny snůšky v roce v jedné dutině, jindy dutiny střídá. Samice snáší 2 - 3x ročně 2 bílá vejce, na jejichž zahřívání se oba rodiče střídají. Mláďata se líhnou po 16 až 18 dnech. Ve střední a severní Evropě je tažný, v západní a jižní přelétavý nebo stálý. Zimuje hlavně ve Středomoří. V České republice hnízdí většinou v opuštěných dutinách po datlu černém. Zcela výjimečně u nás přezimuje.

Zajímavosti

jako i jiní měkkozobí krmí rodiče mláďata v prvních dnech holubím mlékem - kašovitou hmotou, která se tvoří ve voleti, později zrním v ČR patří k silně ohroženým druhům

Biotop

lesy a parky se starými stromy s dutinami

Výskyt

mírná část Evropy, severozápadní Afrika, Malá a Střední Asie

Potrava

semena, zelené listy, méně bobule a plži

Adoptujte zvíře (500 Kč)

Staňte se patronem