morčák bílý Mergus albellus
Samec je ve svatebním šatu převážně bílý, před okem má černou skvrnu, černou pásku v týle a černé pruhy na zádech. V prostém šatu je podobný samici, ta má hnědou horní polovinu hlavy, bílý krk a tváře, šedavé boky a poněkud tmavší hřbet. Délka těla je 38 - 44, hmotnost 0,5 - 0,9 g.
Žije v páru nebo menších hejnkách. Je tažný, zimuje ve střední a západní Evropě, ve Středomoří a východní Asii. V hnízdním období obývá jezera a pomalu tekoucí řeky v lesnatých oblastech. Hnízdo si staví v dutinách stromů nebo v budkách nevysoko nad vodou nebo nad zemí. Od května do července snáší 7 - 9 smetanově žlutých vajec, sedí na nich pouze samice 26 - 28 dní. Časté jsou společné snůšky s hoholem severním (Bucephala clangula). Mláďata jsou vzletná ve věku 10 týdnů. Nejvyšší známý věk je 10 let. Naším územím nehojně protahuje (početněji na jarním tahu) a zimuje na nezamrzajících řekách.
Zajímavosti
další název – morčák malý; bíle zbarvení samci bývají vzácnější než samice a mláďata, kterým se říká rudohlávky - často jsou v hejnu jen dva samci
Biotop
mořská pobřeží, vnitrozemská jezera a říční toky
Výskyt
severní Evropa a Asie; v ČR je pouze občasným zimním hostem
Potrava
hlavně drobné rybky, hmyz a jeho larvy, příležitostně i korýši, v malé míře časti rostlin