morčák velký Mergus merganser
Je větší než kachna divoká, především jeho tělo je protáhlejší. Dlouhý krk nese štíhlou hlavu s úzkým, tenkým zobákem, který je přizpůsoben hlavně svými zoubky na okrajích k lovu drobnějších ryb. Délka těla je 58 – 66cm, rozpětí křídel 82 – 97 cm a hmotnost 0,9 – 2,1 kg.
Společensky žijící pták, vytváří skupiny čítající až 70 jedinců. Hnízdním prostředím morčáka velkého jsou jezera i říční toky, v jejichž blízkosti jsou lesy nebo alespoň skupiny starých stromů. Hnízdí totiž v dutinách stromů, řidčeji i v zemních děrách, obsazuje i vyvěšené, velké hnízdní budky. Táž dutina bývá používána i po několik let, výstelku v ní tvoří výlučně prachové peří. Snášení vajec začíná ve střední Evropě, včetně České republiky, už koncem března, ve snůšce je obyčejně 6 až 12 žlutavě bílých až nahnědlých vajec. Doba inkubace je 30 – 32 dní. Vylíhlá mláďata zůstanou jeden až dva dny v hnízdě, pak vyskáčí, aniž si při pádu z výšky ublíží. Letu jsou schopna ve dvou měsících, rodiny ale vydrží pohromadě až do podzimu. Dožívá se až 12 let.
Zajímavosti
samec se od samice liší tmavě zbarvenou hlavou s kovovým leskem (u samice hnědá) a černým hřbetem (u samice hřbet a boky šedavé); v České republice patří mezi kriticky ohrožené druhy
Biotop
větší vnitrozemská jezera, říční toky, mořská pobřeží
Výskyt
severní Evropa, Asie a sever Severní Ameriky
Potrava
hlavně drobné ryby, také vodní bezobratlí, obojživelníci a malí savci