ovce domácí - ouessantská Ovis ammon f. aries

Ovce patří mezi nejdříve domestikovaná zvířata, k jejímu ochočení došlo asi před 11 000 lety na území dnešního Turecka. Divokým předkem je muflon. Ovce ouessantská pochází z ostrova Ouessant - nejzápadnějšího výběžku pobřeží Bretaně ve Francii. Vzrůst plemene přirozeně formovaly tvrdé přírodní podmínky ostrova.

Berani dosahují hmotnosti až 18 kg, ovce až 15 kg a výšky do 50 cm (v kohoutku). V místě vzniku už byly chovy původních ovcí zničeny křížením s velkými pevninskými plemeny. Dnes jsou chovány v zájmových chovech na pevnině, především ve Francii, Holandsku a Belgii. Barva vlny byla dříve převážně černá, vzácně hnědá, dnes se vlivem křížení může objevit i bílá. Ovečky jsou nenáročné, žijí ve stádu a aktivní bývají ve dne. Říje probíhá na podzim a jehňata se rodí na jaře (březost trvá 5 měsíců). Samice rodí obvykle 1 mládě, dvojčata jsou velmi vzácná. Jehně saje mléko po dobu 6 měsíců.

CHYBA V NÁZVOSLOVÍ ovce quessantská nebo ouessantská?

Zajímavosti

nejmenší ovčí plemeno na světě; hrubovlnné plemeno - vlna váží 1 - 1,8 kg, což představuje asi 10 % celkové hmotnosti zvířete - ovce ouessantská tak vyprodukuje nejvíce vlny ze všech evropských chovů ovcí

 

Potrava

býložravec - spásá i velmi nekvalitní trávu

Adoptujte zvíře (1500 Kč)

Staňte se patronem