SLEPÝŠ KŘEHKÝ Anguis fragilis

Jediný druh u nás žijícího beznohého ještěra. Na kostře jsou sice zbytky končetin patrné, ale tvarem těla slepýš připomíná spíše hada. Jeho oči ale nemají mrkající víčka, čímž se od hadů také odlišuje. Samci dosahují velikosti od 20 do 30 cm, samice dokonce 25 až 40 cm. Zbarvení bývá většinou šedé, šedohnědé až hnědavé s bronzovým odleskem. Na hřbetě může, ale nemusí, být tmavý pruh, u některých jedinců zde mohou být modré skvrnky.

Slepýš se většinu času ukrývá pod zemí, i když i on se někdy nechá vylákat na slunce. Nejaktivnější je po dešti, kdy se vydává hledat potravu, ovšem jen ve dne. Zimu tráví ve stavu strnulosti, nejčastěji v norách hlodavců či jiných úkrytech. Zimuje hromadně, často i s jinými druhy plazů a obojživelníků, a to od října až listopadu do března až dubna. Je vejcoživorodý. Březost trvá 3-4 měsíce. Mláďata se rodí nejčastěji v září, jsou stříbřitá až nazlátlá, s pruhy nebo bez nich. Dožívá se 20 až 25 let.

U nás se vyskytuje na celém území. Je řazen mezi silně ohrožené druhy naší fauny.

 

Zajímavosti

Podobně jako ještěrky je schopen autotomie – jeho ocas se v případě nebezpečí odlomí a poskytne tak slepýšovi čas k úniku.

Biotop

paseky, okraje lesů luk, křovinaté stráně, ale i vlhká a podmáčená místa, rašeliniště

Výskyt

Evropa až po Ural, severní Turecko až Írán

Potrava

žížaly, plži a jiní pomalu se pohybující bezobratlí