tamarín vousatý Saguinus imperator

Nejnápadnějším znakem této malé drápkaté opičky jsou velké dolů zahnuté bílé vousy, podle kterých byla pojmenována. I mláďata mají vousy, ale pouze krátké. Délka těla je 23 - 26 cm, délka ocasu 35 - 41 cm, hmotnost 350 - 450 g. Hlas je podobný ptačímu - vydává vysoké a cvrlikavé tóny. Tlupy 2 - 10 zvířat se ve dne potulují lesem, zůstávají však stále na stromech.

Ke hmyzu a jiným pro ně velikostně dostupným živočichům se přikrádají velmi opatrně jako kočky a rychle útočí. Nezřídka putují ve smíšených skupinách s jinými tamaríny. Noci tráví v liánové spleti velkých stromů.

Pro všechny druhy čeledi kosmanovitých je typické rodičovské chování, kdy po narození mláďat přebírá o ně veškerou péči samec, nosí je na zádech a matce je předává jen k nakojení. Tamarínům a kosmanům se dříve říkalo marmosetky. Toto pojmenování se odvozuje od francouzského „marmouset“ (groteskní figurka, trpaslík) a pochází z 18. století, kdy bylo hlavně ve Francii velkou módou chovat tato zvířata.

Zajímavosti

souhrnný název drápkaté opice si tamaríni a kosmani získali díky nehtům přeměněným v drápky - pomocí nich výborně šplhají

 

Biotop

liánové deštné pralesy

Výskyt

JZ Amazonie - východní Peru, severní Bolívie, západní Brazílie

Potrava

hmyz, plody, ovoce, semena, bobule, drobní obratlovci

Adoptujte zvíře (6000 Kč)

Staňte se patronem