úhoř říční Anguilla anguilla

Barva těla úhoře se v průběhu života mění - od nejmladších (tzv. monté) bez pigmentace, přes žlutou, hnědou až po stříbrnou u dospělých před migrací. Samice měří 1 - 1,3 m, samci obvykle jen 40 cm, největší kusy váží 3 - 5 kg. Úhoř se drží hlavně při dně, zahrabán do bahna, na lov vyráží po setmění nebo po dešti. Okolo 10. roku se úhoř mění do migrující podoby (stříbrná barva, zvětšené oči, uzavřený trávicí trakt) a vydává se proti proudu do moře. Po dobu 1,5 roku plave bez potravy přes Atlantik až 7000 km do Sargasového moře, kde se tře.

Samice klade 400 - 700 tisíc jiker o velikosti 1 mm. Dospělí úhoři po tření hynou. Plůdek je Golfským proudem unášen ze Sargasového moře k Evropě. Tato cesta trvá 3 - 4 roky a na jejím konci se larvy mění v bezpohlavní monté. Část populace zůstává v brakických (smíšených) vodách a část pokračuje do vnitrozemí. Z většiny monté v brakických vodách se stávají samci a naopak z většiny sladkovodních samice.

 

Zajímavosti

dožívá se většinou 8 -12 let, ale nezřídka i 20 let; úhoř má silně vyvinuté kožní dýchání, přežívá zahrabán v bahně nebo přechodně i bez vody

 

Biotop

samice žijí ve vnitrozemských řekách (méně často i ve stojatých vodách), samci v ústí velkých řek (v brakické vodě), larvy tráví první 3 - 4 roky v moři (cestou do Evropy)

Výskyt

téměř celá Evropa (sporný je výskyt v povodí Dunaje), Malá Asie a severozápadní Afrika (včetně Kanárských ostrovů, Azor a Madeiry); introdukován byl na několika dalších místech světa

Potrava

vodní bezobratlí (korýši, měkkýši), ryby a obojživelníci, jikry ostatních ryb a rozšířený je též kanibalismus

Adoptujte zvíře (500 Kč)

Staňte se patronem