veverka obecná Sciurus vulgaris
Veverka je stromový i pozemní hlodavec s delším huňatým ocasem. Zbarvení má dost proměnlivé, někteří jedinci jsou rezaví, jiní hnědí až skoro černí. Různě zbarvení jedinci žijí pospolu na stejném stanovišti, dokonce i v jednom vrhu se objevují mláďata rezavá či tmavá. Barva kožíšku může mít souvislost s klimatem. Rezavé veverky, jejichž srst je poněkud řidší než u tmavě zbarvených, se více vyskytují v nížinách a teplejších oblastech, zatímco tmavé veverky jsou hojnější v horách.
Veverky jsou velcí jedlíci, neboť denně spotřebují 50 – 60 g potravy, tedy asi šestinu hmotnosti těla. Veverky se rozmnožují od jara do podzimu, kdy mohou mít mláďata až třikrát. Doba březosti trvá 36 – 42 dnů, po kterých samice rodí 3 – 7 slepých a holých mláďat. Ta prohlédnou za 4 týdny a osamostatňují se po 8 týdnech. Když se narodí zjara, mohou se už koncem léta rozmnožovat. V přírodě se dožívají 5 – 6 let.
Zajímavosti
má dobrý čich a dokonale vidí i za špatných světelných podmínek; v ČR patří mezi ohrožené druhy
Biotop
lesy, městské parky a sady
Výskyt
Evropa, severní Asie
Potrava
semena a plody (semínka ze šišek, oříšky, bukvice, žaludy, bobule, malvice), pupeny, letorosty, houby, příležitostně hmyz, ptačí vejce a mláďata